بیمه تخریب ساختمان

بیمه تخریب ساختمان یکی دیگر از انواع بیمه ساختمان می باشد که در عنوان بیمه ای به بیمه عملیات ساختمانی شناخته می شود. بیمه تخریب به بیمه هماسایگان و بیمه مجاورین نیز مشهور می باشد.

در خارج از یک ساختمان به فردی غیر از کارگران و عوامل اجرایی ساختمان اشخاص ثالث گفته می شود و اگر در جریان عملیات تخریب و یا ساخت ساختمان این اشخاص ثالث دچار سانحه شوند طبق رای محاکم قضایی اگر صاحبکار (کارفرما ) به عنوان مقصر شناخته شود وظیفه ی جبران خسارت به عهده کارفرما خواهد بود.

بیمه تخریب ساختمان

*اگر خسارت به شخص ثالث در داخل حریم کارگاهی ساختمان وارد شود برای جبران خسارت باید از بیمه کارفرما در قبال کارکنان استفاده شود.

بعنوان مثال این فرد می تواند عابری باشد که از جلوی ساختمان در حال عبور است و یا  در حالتی دیگر همسایه این ساختمان در حال ساخت در اثر گود برداری غیر اصولی ریزش می کند و فرد یا افرادی در اثر این ریزش آسیب می بینند در این حالت نیز وظیفه جبران خسارت به عهده کارفرما خواهد بود.

بیمه پیشنهادی: بیمه مسئولیت ناشی از اجرای عملیات ساختمانی

در حالتی دیگر ممکن است خسارت به جان شخصی وارد نشود اما این خسات به مال او وارد شود بعنوان مثال در جریان ساخت یکی از ابزار کار کارگران بر روی یک خودروی سانتافه که در حال عبور از جلوی ساختمان است و یا جلوی ساختمان پارک کرده است سقوط می کند.در این حالت نیز وظیفه جبران خسارت به عهده کارفرما خواهد بود.

بیمه تخریب چه خسارت هایی را پرداخت می کند

بطور کلی می توان گفت بیمه تخریب خسارات ناشی شده از منشا ساختمان را جبران می کند که این خسارات می توانند به جبران سه نوع هزینه بپردازد:

 • جبران هزینه های پزشکی: هزینه های پزشکی و بیمارستانی که بعد از حادثه برای آسیب دیده صرف می شود تا سلامتی خود را مجددا بدست آورد.
 • غرامت فوت و نقص : پرداخت دیه و یا ارش به فرد  و غرامت فوت به وراث فرد در صورت بروز حادثه ناشی از ساختمان
 • پرداخت غرامت مالی: پرداخت هزینه خسارت هایی که به مال افراد غیر از کارگران و عوامل اجرایی کار وارد شود.

 

عوامل موثر در هزینه بیمه تخریب ساختمان :

 • مدت بیمه :

مدت بیمه یکی از عوامل بسیار جالب در بیمه تخریب می باشد و شاید برایتان جالب باشد حق بیمه در این دسته بر خلاف سایر رشته های مسئولیت نسبت مستقیمی با تعداد روز ندارد بعنوان مثال حق بیمه شش ماهه نصف مبلغ حق بیمه یکسال نمی باشد و این اختلاف در حدود کمتر از بیست درصد می باشد. توصیه ی بیمه پلاس به شما این است که حداقل مدت بیمه نامه را یکساله انتخاب نمایید شاید بعد از گودبرداری شما  ریسک بالایی نداشته باشید اما سقوط اجسام و مواردی از این دست تا روز آخر امکان وقوع دارند.

 • عرض بنا:

یکی از موارد موثر در تعیین نرخ حق بیمه تخریب،عرض بنا می باشد.

 • عمق گود برداری :

یکی دیگر از عواملی که تاثیر بسیار مستقیم با حق بیمه عملیات ساختمانی دارد عمق گود برداری می باشد و با توجه به اینکه هرچه عمق گودرداری بیشتر شود احتمال وقوع حادثه نیز بیشتر می شود حق بیمه نیز بیشتر خواهد شد.

 • نرخ تراکم منطقه ( شلوغی و خلوتی منطقه) :

یکی از موثرترین عوامل تعیین حق بیمه تخریب ساختمان شلوغی و خلوتی منطقه محل احداث ساختمان می باشد زیرا احتمال وقوع حادثه برای افراد و یا ماشین های عبوری در یک منطقه پرتراکم با یک منطفه خلوت بسیار متفاوت است.برای مثال شما تصور کنید اگر شیئی از دست یکی از کارگران در چهارراه ولیعصر تهران سقوط کند احتمال حادثه بیشتر است یا اگر همان شیئ در یک کوچه بن بست از دست کارگر رها شود.

 • وضعیت ساختمان های مجاور:

برای یک ساختمان در حال ساخت بسیار مهم است که ساختمان های مجاور آن در چه وضعیتی هستند. اگر ساختمان کناری یک ساختمان قدیمی ساز باشد احتمال اینکه در هنگام گود برداری و یا تخریب به آن خسارت وارد شود بسیار بیشتر از ساختمان نوساز می باشد.

 • میزان تعهد هزینه پزشکی :

میزان تعهد هزینه پزشکی برای هر نفر در هر حادثه و در طول مدت بیمه نامه یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در هرینه بیمه تخریب ساختمان می باشد.

 • میزان غرامت فوت و نقص عضو :

غرامت فوت و نقص عضو نیز از عوامل موثر و ریسک پذیر در بیمه تخریب می باشد که نرخ آن در بیمه تاثیر بسزایی دارد.

 • تعهد مالی :

یکی از مهمترین عوامل موثر در تعیین نرخ حق بیمه تعهد مالی می باشد که این تعهد مالی برای خسارت هایی همچون خسارت هایی که به ساختمان های مجاور ، خودروهای عبوری و یا پارک شده و … کاربرد دارد و با توجه به احتمال وقوع بیشتر نسبت به سایر پوشش ها تاثیر بیشتری در تعیین نرخ حق بیمه دارد.

جهت دریافت مشاوره و حق بیمه تخریب ساختمان میتوانید با شماره های زیر در ارتباط باشید،همچنین می توانید فرم زیر را تکمیل کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
02186024642