بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران

اگر درباره ی بیمه های(بیمه پزشکان تامین اجتماعی، بیمه پزشکان نظام پزشکی، بیمه پزشکان و بیمه مسئولیت پزشکان) به اطلاعات بیشتری نیازدارید، این مقاله میتواند برای شما مفید باشد. همچین در این مقاله درباره حق بیمه پزشکان نیز توضیح داده شده است. در آخر مقاله نیز میتوانید بیمه مسئولیت پزشکان را به طور آنلاین خریداری نمایید.

بیمه مسئولیت پزشکان چیست ؟

پزشکان نیز مانند سایر افراد ممکن است در شغل و حرفه ی خود دچار خطا و اشتباهاتی بشوند که باعث فوت و یا نقص عضو فرد یا افرادی بشود این اشتباه ممکن است بر اثر تجویز ، تشخیص و یا حین عمل و… اتفاق بیفتد و این اشتباهات در اکثر موارد از نظر پزشکی قابل جبران نبوده و باعث بروز خسارت های جانی می شود. بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان بیمه ای می باشد که باعث آسوده خاطر شدن یک پزشک می شود و استرس ناشی از اشتباه را برای او از بین می برد.

 

بیمه پزشکان متخصص:

جبران خسارات ناشی از بیمه مسئولیت پزشکان در قبال اشخاصی است که به علت خطا ، اشتباه ، غفلت ، و یا قصور وی در انجام امور درمانی یا پزشکی دچار صدمات جسمانی یا روانی گردند یا فوت شوند .تعهدات این بیمه نامه شامل دیه فوت ، دیه نقص عضو ، هزینه های پزشکی صدمات جسمی یا روانی بیمار است که پزشک بر اساس رای مراجع ذیصلاح مسئول پرداخت آنها شده باشد .

در صورت وجود مدارک و اسنادی مبنی بر مقصر شناخته شدن پزشک و احراز مسئولیت وی شرکت بیمه موظف است نسبت به پرداخت خسارت به شاکی اقدام نماید.

شاید برایتان جالب باشد که اگر اتفاق منجر خسارت در طول مدت بیمه نامه اتفاق بیفتد  اما تا چهار سال بعد از آن فرد شاکی برای خسارت ادعا کند شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت می باشد .البته مجدد به این نکته اشاره می کنیم که طبق ماده 11 شریط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان باید این اتفاق در طول مدت بیمه نامه پزشک اتفاق افتاده باشد.

کلوزهای بیمه مسئولیت پزشکان:

 • کلوز افزایش مرور زمان ( ادعای خسارت) از چهار سال به شش سال:

همیشه وقتی اتفافی می افتد ما فکر میکنیم اگر مدت زیادی از زمان حادثه گذشته باشد ما دیگر امکان ادعای خسارت را نداریم در بسیاری از انواع بیمه ها وضع به همین صورت است اما در بیمه مسئولیت پزشکان اینگونه نیست و ادعای خسارت تا بعدها امکان طرح آن وجود دارد.

طبق ماده یازده شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان (آیین نامه 82 شورای عالی بیمه) تعهدا بیمه تنها پوشش دهنده خساراتی می باشد که در طول مدت اعتبار بیمه نامه پزشک رخ بدهد به شرط اینکه ادعای خسارت در طول مدت اعتبار بیمه نامه و یا حداکثر ظرف مدت 4سال پس از انقضای بیمه نامه به شرکت بیمه گر اعلام گردد. با خرید این کلوز این مدت زمان از چهار سال به شش سال افزایش خواهد یافت. نکته ی قابل توجه آن است که پس از گذشت مدت های فوق ادعای خسارت مشمول مرور زمان شده و امکان طرح آن وجود ندارد.

 • کلوز مربوط به پوشش بیمه ای برای انجام عمل زیبایی:

در بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان انجام معالجه ، درمان و مداوا و انجام عمل جراحی هایی که در تخصص پزشک باشد و در چارچوب امور پزشکی و درمانی باشد تحت پوشش می باشد. حال اگر پزشکان عزیز  با خرید این کلوز می توانند با هر تخصص پزشکی که در راستای صلاحیت وزارت بهداشت و درمان باشد عمل های زیبایی را نیز تحت پوشش قرار دهند. بدیهی است پزشکان محترمی که این کلوز را خریداری نکرده باشند بیمه نامه آنها در قبال پوشش عمل های زیبایی هیچ گونه تعهدی ندارد.

استثنائات بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان:

 • عمد پزشک
 • عدم النفع
 • جرایم و جزای نقدی
 • انجام امور پزشکی که به تشخیص مراجع ذیصلاح خلاف قوانین و مقررات باشد
 • هر نوع خسارتی که منشا آن تشعشعات یونیزه کننده یا رادیو اکتیو انرژی هسته ای باشد بجز در مواقعی که استفاده از آن برای معالجه بیمار ضروری باشد.
 • انجام معالجه و یا عمل جراحی که به تشخیص مراجع ذیصلاح در تخصص پزشک نباشد به جز در مواقعی خاص که بیمار نیاز به فوریت پزشکی داشته باشد و متخصص لازم در دسترس نباشد
 • پزشکی که به دلیل استفاده از مسکرات و یا استعمال مواد مخدر و روانگردان تمرکز لازم جهت معالجه بیماری و یا جراحی بیمار را ندارد وباعث آسیب های جسمی و روانی به بیمار می شود.

یک توصیه بسیار مهم در بیمه مسئولیت پزشکان  :

میزان تعهدات دیه بیمه مسئولیت خود را بالا تر از دیه امسال تهیه کنید مثلا به میزان دیه 2 مرد در ماه حرام این میزان خریداری شود  به دو دلیل :

 • دیه ی پرداختی با بازماندگان متوفی یوم الادا می باشد یعنی فرد مقصر باید مبلغ دیه را به میزان دیه ی روزی که محکوم به پرداخت می شود پرداخت کند (مثلا الان) نه دیه ی روزی که فرد فوت کرده (مثلا دو سال پیش) و از آنجاییکه میزان دیه هرسال نسبت به سال قبل بالاتر می رود اگر سقف تعهدات خریداری شده به میزان کافی نباشد مقصر باید بخشی از دیه را خودش پرداخت کند.

به عنوان مثال ممکن است حادثه در سال گذشته رخ داده باشد و خسارت امسال بخواهد پرداخت شود و این در حالیست که شما بر اساس تعهدات سال گذشته اقدام به خرید بیمه نامه نموده اید که در این حالت مابه التفاوت دیه امسال و سال گذشته به عهده خودتان خواهد بود! در برخی موارد اوضاع از این بدتر هم می شود که صدور رای مراجع قضایی طولانی می شود و پرداخت خسارت به سال آینده موکول می شود ومابه التفات دیه دو سال به عهده خودتان خواهد بود!

 • در برخی موارد ممکن است فرد زیاندیده دچار نقص عضو شود و پرداخت خسارت به او بیش از یک دیه را شامل شود به عنوان مثال نابینا شدن دو چشم و ناشنوا شدن گوش همزمان دو دیه را شامل می شود در حالیکه اگر همان فرد فوت فوت می نمود یک دیه شامل حال بازماندگانش میشد.

پس توصیه می شود به این دو دلیل در هنگام خرید حداقل دو دیه کامل ماههای حرام یک مرد مسلمان خریداری شود بعنوان مثال این میبلغ در سال1400 به میزان 12800000000 ریال می باشد.

حق بیمه مسئولیت پزشکان:

حق بیمه ی برخی از تخصص های پزشکی با دیه ی یک مرد مسلمان بالغ در ماههای حرام سال1400 بدون در نظر گرفتن تخفیف نقدی و تخفیف عدم خسارت به شرح زیر می باشد.باز هم به این موضوع تاکید می شود که :

 • پرداخت نقدی حق بیمه های این جدول مشمول 10 درصد تخفیف می گردد
 • در صورت تخفیف عدم خسارت به تعداد سال ها بیمه نامه مشمول تخفیف می گردد
تخصص پزشک حق بیمه سالیانه (تومان)
پزشک عمومی ، پزشک داروساز عمومی ، متخصص طب سنتی ،دندانپزشک عمومی (به جز ایمپلمنت) ، متخصص دندانپزشک کودکان ، متخصص طب کار ، متخصص داخلی (فوق تخصص ریه) ، متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ، متخصص بیمهاری های چشم (غیرجراح) 1/465/000 تومان قسطی

1/318/000 تومان نقدی

جراح دندانپزشک ، متخصص جراحی لثه و ایمپلنت ، دندانپزشک عمومی ،متخصص بیماری های داخلی ، متخصص داخلی و فوق تخصص قلب و عروق ، متخصص داخلی –فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی ، متخصص گوش و حلق و بینی غیر جراح ، متخصص بیماری های پوست و مو ، متخصص درمان ریشه دندان ، فلوشیپ اورژانس اطفال 1/953/000 تومان قسطی

1/758/000 تومان نقدی

متخصص پزشکی قانونی و سم شناسی 2/790/000 تومان قسطی

2/511/000 تومان نقدی

متخصص بیماری های قلب و عروق –فلوشیپ آنژیوپلاستی (غیرجراح) ، زایمان و نازایی (غیرجراح) ، متخصص جراحی های صورت و دهان و فک ، متخصص بیماری های زنان  و زایمان و نازایی (غیر جراح) ، متخصص طب اورژانس ، متخصص بیماری های قلب و عروق –فلوشیپ آنژیوپلاستی (غیر جراح) 3/348/000 تومان قسطی

3/013/000 تومان نقدی

فوق تخصص گوش ، فلوشیپ حنجره ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، فلوشیپ جراحی سر و گردن ، فلوشیپ جراحی اندوسکوپیک سینوس ، فلوشیپ رینولوژی و جراحی اندوسکوپیک سینوس 3/906/000 تومان قسطی

3/515/000 تومان نقدی

جراح و متخصص بیماری های چشم ، متخصص بیهوشی ، فوق تخصصص جراحی قلب و عروق و پیوند اعضا ، فلوشیپ جراحی سرطان ، فلوشیپ جراحی پیوند کبد ، متخصص اورولوژی-فلوشیپ پیوند کلیه 4/743/000 تومان قسطی

4/269/000 تومان نقدی

متخصص جراحی عمومی ، فوق تخصص جراحی دست ،جراح و متخصص استخوان و مفاصل-فلوشیپ پا و مچ پا، فوق تخصص جراحی زانو ، متخصص و جراح بیماری های زنان و زایمان و نازایی ، فلوشیپ ستون فقرات ، متخصص و جراح استخوان و مفاصل(ارتوپد) 8/371/000 تومان قسطی

7/534/000  تومان نقدی

طرح بیمه مسئولیت جامع پزشکان (طرح حکیم) :

در بسیاری از موارد پزشکان محترم مسئولیت قصور پزشکی خود را بیمه می کنند اما مسئولیت آنها تنها به همین موضوع در مورد تخصص شان محدود نمی شود بلکه ممکن است اتفاقاتی در مطب پزشک اتفاق بیفتد که مسئولیت آنها به عهده پزشک محترم باشد بعنوان مثال اتفاقی که برای منشی و یا کارمندشان می افتد و یا اتفاقی که برای مراجعین (مریض ها) در مطب اتفاق می افتد مسئولیت آنها به عهده پزشکان محترم می باشد. بیمه ایران در یک طرح جامع تحت عنوان بیمه مسئولیت جامع پزشکان طرح حکیم  سه مسئولیتی که در حوزه کاری به عهده پزشک محترم می باشد را پوشش می دهد که این مسئولیت ها عبارتند از :

 • بیمه مسئولیت پزشک
 • بیمه مسئولیت کارفرما (پزشک) در قبال کارکنان(کارمند ،منشی و…)
 • بیمه مسئولیت در قبال اشخاص ثالث ( مراجعینی که به مطب مراجعه می کنند)

شرایط بیمه مسئولیت جامع پزشکان طرح حکیم:

 • در بیمه پزشکان طرح حکیم با توجه به سقف تعهدات خریداری شده جهت فوت و نقص عضو ، بیمه ایران موظف به جبران خسارت خواهد بود که این میزان حداقل 6400000000 ریال خواهد بود.
 • تعهد بیمه ایران برای جبران هزینه های پزشکی ناشی از حادثه برای کارکنان و اشخاص ثالث (مراجعین) برای هر نفر در هر حادثه تا میزان 50000000 ریال و در طول مدت بیمه نامه تا سقف 100000000 ریال خواهد بود. لازم به ذکر است پرداخت این خسارت ها با ارائه صورتحساب از مراجع درمانی قابل جبران خواهد بود.
 • شرکت بیمه ایران متعهد به جبران خسارت موضوع بیمه نامه جهت افزایش دیه روز حداکثر به میزان 20 درصد در مجموع سه سال آینده خواهد بود.
 • صدمات جسمانی به کارکنان پزشک محترم ناشی از مسئولیت پزشک بدون رای دادگاه قابل جبران خواهد بود و درصد نقص عضو توسط پزشک معتمد بیمه ایران مشخص خواهد شد.

حق بیمه مسئولیت پزشکان طرح حکیم:

در جدول زیر به سه حالت تعهد مختلف جهت فوت و نقص عضو زیاندیده برای نمونه آورده شده است:

تخصص پزشک حق بیمه سالیانه با تعهد 8/000/000/000 ریال
پزشک عمومی ، پزشک داروساز عمومی ، متخصص طب سنتی ،دندانپزشک عمومی (به جز ایمپلمنت) ، متخصص دندانپزشک کودکان ، متخصص طب کار ، متخصص داخلی (فوق تخصص ریه) ، متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ، متخصص بیمهاری های چشم (غیرجراح) 1/483/000 تومان
جراح دندانپزشک ، متخصص جراحی لثه و ایمپلنت ، دندانپزشک عمومی ،متخصص بیماری های داخلی ، متخصص داخلی و فوق تخصص قلب و عروق ، متخصص داخلی –فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی ، متخصص گوش و حلق و بینی غیر جراح ، متخصص بیماری های پوست و مو ، متخصص درمان ریشه دندان ، فلوشیپ اورژانس اطفال 1/977/000 تومان
متخصص سم شناسی ، متخصص پزشکی قانونی 2/825/000 تومان
متخصص بیماری های قلب و عروق –فلوشیپ آنژیوپلاستی (غیرجراح) ، زایمان و نازایی (غیرجراح) ، متخصص جراحی های صورت و دهان و فک ، متخصص بیماری های زنان  و زایمان و نازایی (غیر جراح) ، متخصص طب اورژانس ، متخصص بیماری های قلب و عروق –فلوشیپ آنژیوپلاستی (غیر جراح) 3/390/000 تومان
فوق تخصص گوش ، فلوشیپ حنجره ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، فلوشیپ جراحی سر و گردن ، فلوشیپ جراحی اندوسکوپیک سینوس ، فلوشیپ رینولوژی و جراحی اندوسکوپیک سینوس 3/955/000 تومان
جراح و متخصص بیماری های چشم ، متخصص بیهوشی ، فوق تخصصص جراحی قلب و عروق و پیوند اعضا ، فلوشیپ جراحی سرطان ، فلوشیپ جراحی پیوند کبد ، متخصص اورولوژی-فلوشیپ پیوند کلیه 4/803/000 تومان
متخصص جراحی عمومی ، فوق تخصص جراحی دست ، فوق تخصص جراحی زانو ، متخصص و جراح بیماری های زنان و زایمان و نازایی ، فلوشیپ ستون فقرات ، متخصص و جراح استخوان و مفاصل(ارتوپد) 8/475/000 تومان

 

طرح سپاس حافظان سلامت :

بیمه ایران در راستای حمایت از پزشکان و پیراپزشکان و کادر درمان محترم که با جانفشانی های خود ویروس منحوس کرونا را به زانو درآورده اند و این مقاومت کادر درمان برای همیشه در یاد و خاطره ی  ما و نسل های بعدی خواهد ماند. بیمه ایران در راستای حمایت از کادر درمان محترم تخفیف ویژه کادر درمان را در نظر گرفته است تا گوشا ای از این محبت ها را جبران کند.

انواع تخفیفات در بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان :

نوع تخفیف درصد عدم خسارت
پرداخت نقدی 10 درصد
یک سال عدم خسارت 15 درصد
دو سال عدم خسارت 30 درصد
سه سال عدم خسارت 40 درصد
چهار سال عدم خسارت 50 درصد
پنج سال عدم خسارت و یا بیشتر 60 درصد

سوالات متداول:

مشاوره رایگان و خرید بیمه مسئولیت پزشکان:

جهت دریافت مشاوره ی رایگان و دریافت حق بیمه پزشکان میتوانید با شماره های زیر در ارتباط باشید،همچنین می توانید فرم زیر را تکمیل کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
02186024642